چیکن تتراتزینی


تِتراتزيني Tetrazzini يه غذاي آمريكاييه. تشكيل شده از گوشت سفيد ( توش از گوشت قرمز استفاده نميشه) و سبزيجاتي مثل قارچ و پياز و هويج و كرفس و ... . معمولا با اسپاگتي يا پاستاهاي باريك ديگه سرو ميشه و روش هم با كره و بادام و پارمزان و ... گراتينه ميشه. تتراتزيني رو به افتخار Luisa Tetrazzini ستاره اپراي ايتاليايي كه مدتها توي يه هتل آمريكايي سكونت داشته به اين اسم نام گذاري كردن. و ظاهرا شف اون هتل اين غذا رو صرفا به افتخار تتراتزيني اختراع كرده.

حالا ايني كه خواهيد ديد ... چيكن تتراتزينيه يعني تتراتزيني با مرغ. به عقيده خودم از اون غذاهاييه كه ايرونيها ميپسندن. يه طعم جديده. راستي اگه با تلفظش مشكل داريد... ديديد كه پيتزا رو چه جوري مينويسن؟ pizza مينويسن. ولي پيتزا ميخونن. Mozzarellaرو متزارلا ميخونن. پس tetrazzini رو هم تتراتزيني ميخونن. مشكل حل شد؟ من خودم از چند تا شف تلفظش رو شنيدم و همين بوده. شما هم همين تلفظ كنيد.


كره 5 ق غ
روغن زيتون 2 ق غ
سينه مرغ 1 عدد
نمك نصف ق چ
فلفل سياه 1 ق چ
قارچ 300 گرم
پياز بزرگ 1 عدد
آويشن 1 ق چ
سير 2 حبه
آرد ربع ليوان
شير 2 ليوان
آب مرغ 1 ليوان
جوز هندي يك هشتم ق چ
اسپاگتي يا لينگويني 200 گرم
نخود فرنگي نصف ليوان
جعفري ربع ليوان
آرد سوخاري ربع ليوان
پنير پارمزان ربع ليوان
پودر بادام ربع ليوان
با نصف قاشق كره ظرف سرو رو چرب ميكنيم.

با نصف قاشق كره و يك قاشق روغن زيتون تيكه هاي مرغ ( كه نمك و فلفل پاشيديم) رو تفت ميديم.تا زماني كه طلايي شه. 4 دقيقه هر سمت. بعد ميذاريم كنار تا سرد شه. و خوردش ميكنيم.
در همون تابه نصف قاشق كره و يك قاشق روغن زيتون رو با قارچها تفت ميديم تا آبش خشك شه و بعد پياز و سير و آويشن رو هم اضافه ميكنيم و تفت ميديم تا پخته شه. بعد ميذاريم كنار و ميريم سراغ مرحله بعدي.فر رو روي درجه 400 فارنهايت 210 سانتيگراد قرار ميديم.

2 قاشق كره رو با آرد تفت داده و بعد شير داغ رو بهش اضافه ميكنيم و هم ميزنيم تا غليظ شه ( سيستم بشامل) بعد نمك و فلفل و جوز هندي و آب مرغ رو اضافه كرده و ميذاريم 10 دقيقه بجوشه.
نخودفرنگي و جعفری رو هم اضافه ميكنيم

اسپاگتي رو هم 10 دقيقه توي آب جوش و روغن و نمك ميجوشونيم و آبكش ميكنيم.

قارچ و مرغ رو به سس اضافه میکنیم
توي يه ظرف بزرگ... سس و پاستا رو مخلوط ميكنيم.
حالا ميريزيمش توي ظرفي كه چرب كرده بوديم
روش رو مخلوط آرد سوخاري و پارمزان و آرد بادام ميپاشيم و بعد روی اون تيكه هاي كره ميذاريم
و ميره توي فر به مدت 25 دقيقه يا زماني كه طلايي شه.

من خودم قسمت گراتینه شده اش رو از همه بیشتر دوست دارم. جالبه که با وجود اینکه ادویه کمی داره اما عطر خوشی داره. یعنی یه عطر و طعم جدید.
(ببخشید که از عکس نهایی باکیفیت ترش رو ندارم. باز هم مشکل فلاش پیش اومده و کدر افتاده. هر 9 تاش! این یکی از همه اش بهتر بود)


برگرفته از everyday Italian

Print Friendly and PDF