براوني كارامل و پرتزل


براوني خودش به تنهايي بسيار خوشمزه است و يكي از شيريني هاي شكلاتي با طعم شكلاتي قوي به حساب مياد. منتها تركيب براوني با ساير مواد هم معمولا يه مزه جالب رو توليد ميكنه. من در اينجا يه براوني خلق كردم كه تركيبيه از طعم شكلات و كارامل و بيسكويت.
تو تمام دنيا چوب شور رو با سس شكلاتي سرو ميكنن و به صورت تجاري هم در بسته بندي هاي چوب شور يه سس شكلاتي قرار داده ميشه. حالا فرض كنيد همين طعم خوشمزه چوب شور و شكلات به شكل يه براوني باشه اونم از نوع كارامليش!

روغن مايع 1 ليوان
شكر يك و نيم ليوان
وانيل پودري ربع ق چ
تخم مرغ 4 عدد
پودر كاكائو سه چهارم ليوان
آرد يك ليوان
بيكينگ پودر نصف ق چ
تافي كاراملي 30 عدد
چوب شور (پرتزل) 154 عددفر رو روي درجه 180 سانتيگراد قرار ميديم.
يك قالب با سايز حدودي 22 در 32 سانتيمتر رو با كاغذ روغني پوشش داده و چرب ميكنيم. (ميتونيد سايز قالب رو تا حدي بزرگتر يا كوچكتر بگيريد. فقط ارتفاع براوني ها متغير خواهد بود.)
با پرتزل قبلا آشنا شديد (اينجا و اينجا و اينجا و اينجا). اگر در دسترس نبود كافيه از چوب شور معمولي استفاده كنيد. اتفاقا چيز شيكي ميشه. اگر عمري بود در آينده مصور آموزش ميدم.
چوب شور ها رو كنار هم بچينيد تا كل قالب رو بپوشونه. اگر از چوب شور معمولي استفاده ميكنيد با فاصله هاي نيم سانتي كنار هم بچينيد.
تعداد چوب شورها بستگي به سايز قالب داره.روغن و شكر و وانيل و تخم مرغ رو توي كاسه ريخته و با ويسك به مدت 2 دقيقه با دست هم ميزنيم.
دليل اينكه از همزن برقي استفاده نميكنيم اينه كه براوني قراره بافت فاج مانند داشته باشه نه بافت كيكي. (براي آشنايي با فاج به اين پست مراجعه نماييد).

  اگر تخم مرغ ها در اين مرحله زياد هم زده بشن براوني ما بافت كيكي خواهد داشت. پس فقط با ويسك و به مدت 2 دقيقه هم ميزنيم.آرد و پودر كاكائو و بيكينگ پودر رو الك كرده و به مواد اضافه كرده و در حد مخلوط شدن با ويسك هم ميزنيم.
مقداري از مايه براوني رو روي چوب شورها ميريزيم در حدي كه يه لايه نازك روي چوب شورها تشكيل شه.من از اين تافي كاراملي استفاده كردم. ماركش اصلا اهميت نداره فقط از تافي كاراملي اي استفاده كنيد كه طعمش رو خيلي دوست داريد.تافيهاي كاراملي رو در سطح قالب با فاصله بچينيد. مجددا لازمه توضيح بدم كه اين تعداد تافي براي اين سايز قالب مناسبه. شما ممكنه به تعداد بيشتر يا كمتري تافي نياز پيدا كنيد. مهم اينه كه بسنجيد كه در هر اسلايس براوني شما يك عدد تافي كاراملي داشته باشيد.حالا بقيه مايه براوني رو روش ميريزيم.ديگه تنها كاري كه باقي ميمونه اينه كه با حوصله تمام سطح براوني رو با چوب شور تزئين كنيم. (تو اين مرحله از كار بهتره دقت و حوصله فراواني به خرج بديد)قالب رو در فر ميذاريم به مدت 35 تا 40 دقيقه يا تا زماني كه تستر فرو برده شده در براوني "تقريبا" تميز بيرون بياد.

قالب رو از فر خارج كرده و بعد از سرد شدن برش ميزنيم.

به قول حاج آقامون: مممممممممممم به به!


در خوشمزه بودن ذاتي براوني بحثي نيست پس من چيزي نميگم. فقط بايد وصف تركيب طعمي كارامل و پرتزل رو واسه تون تعريف كنم.
كارامل در فرايند پخت با حرارت ملايم فر ذوب شده و تا حد كمي با بافت شكلاتي براوني تركيب ميشه. اگر براوني رو گرمه ميل كنيم طعم كارامل مذاب و شكلات رو درجا درك ميكنيم. اگر يه اسلايس سرد شده براوني رو بخوريم با گاز زدن يكهو با يه تيكه كارامل مواجه ميشيم كه تركيب خوشاينديه.
شوري موجود در "چوب شور" شيريني شكلات و كارامل رو متعادل ميكنه. چوب شور روي براوني كاملا سفت و ترد و نمكيه. چوب شور لايه زيرين براوني ترده اما در فرايند پخت به دليل چسبيدن به كارامل و بافت خود براوني تبديل به يه بيسكويت ترد نمكي با كاور شكلاتي –كاراملي ميشه. من بيشتر از اين نميتونم طعم كاراملي و كشدارش رو توضيح بدم فقط بايد خودتون تجربه كنيد و تصميم بگيريد و بعد بيايد توصيف كنيد.
در كل بسيار نيكوست!


برشهاش خيلي شيك ميشه مخصوصا اون تصوير مقطعي كه عرض چوب شورها رو نشون ميده.

لازمه مجددا متذكر بشم كه :
همواره به خاطر داشته باشيد كه براوني يك كيك شكلاتي نيست. برواني بافت كيكي نداره بلكه بافتش فاجيه.

براوني در "روز پخت" بهترين طعم رو داره و وقتي ميمونه كمي خشك تر ميشه. پس ترجيحا تازه ميل كنيد.و يك توصيه مادرانه:
دو سه اسلايس (يا بيشتر؟) از براوني واسه خودتون جدا كنيد و بقيه رو به طور تمام و كمال با دوستان و آشنايان به اشتراك بذاريد. فقط جهت جلوگيري از افزايش ابعاد دور كمر و اين جور حرفا!


يا اينكه ميريم تو كمد تا كسي نيومده يك تنه ترتيبش رو ميديم!

تصميمش با خودتون!براي استفاده بهتر از كارگاه آشپزسازي لطفا مبحث سوالات متداول را به صورت كامل مطالعه بفرماييد 
Print Friendly and PDF