سالسا فرسكا


اگر شما در دنياي آشپزي غرق شديد و اصطلاحا يك "فودي" به حساب ميايد؛ حتما اسم سالسا به گوشتون خورده. ولي اگر هميشه براتون سوال بوده كه "اصلا اين سالسا سالسا كه ميگن يعني چي؟" امروز روز شماست.
در اسپانيايي سالسا  salsa يعني سس. كه معمولا به يك سس با بيس گوجه فرنگي اطلاق ميشه اين سس ميتونه با مواد خام يا پخته شده درست بشه و فرم سالادي يا ديپي داشته باشه. در دنيا سالساهاي مختلفي با اسامي متفاوتي وجود داره. امروز با يك سالساي معروف آشنا خواهيد شد.

سالسا فرِسكا salsa fresca يا پيكو د گاليو pico de gallo يك سالساي بسيار معروفه كه بيشتر شكل سالاد داره و از مواد خام و تازه تشكيل شده و اصلا اسمش هم از همين مياد. سالسا فرسكا معمولا تشكيل ميشه از گوجه فرنگي و پياز و فلفل. و ساير مواد اغلب بهش اضافه ميشه از جمله: آبليمو و سركه سيب و گشنيز و آوكادو و خيار و ميگو و انبه و ...گوجه فرنگي يك و نيم ليوان
پياز قرمز خورد شده ربع ليوان
فلفل هالوپينوي خورد شده 1 ق غ
سير خورد شده 1 ق غ
آب  2 ليمو سبز تازه
گشنيز خورد شده 2 ق غ
نمك و فلفلگوجه فرنگي ها رو خورد ميكنيم.

پياز رو هم ريز خورد ميكنيم.

سير رو خيلي ريز خورد ميكنيم. اگر تحملش رو نداريد كمش كنيد.گشنيز رو درشت خورد ميكنيم.

ليموهاي تازه رو آب ميگيريم.


همه مواد رو توي كاسه ميريزيم.

اكنون نمك و اگر مايل بوديد پودر فلفل به سالسا اضافه كنيد.و حتما مقداري فلفل هالوپينو.

اگر فلفل هالوپينوي تازه در دسترس نداريد ترشيش به راحتي در بازار يافت ميشه حتي با ماركهاي ايراني.

هم زده و سرو ميكنيم.


سالسا رو در كنار اغلب غذاهاي مكزيكي سرو ميكنند. براي ديدن غذاهاي مكزيكي به آرشيو غذاها مراجعه نماييد.ولي يك شيوه سرو سالسا اينه كه با چيپس ترتيا خورده بشه كه بسيار لذيذه.


توصيه ميكنم حتي براي يكبار هم كه شده سالسا فرسكا رو امتحان كنيد. از تركيب طعمي پياز و سير خام نترسيد. بعد از دقايقي كه از توليد سالسا ميگذره تمامي طعمها در هم ادغام ميشن و يه سالاد خاص رو بوجود مياره. اگر قبلا تركيب هالوپينو و گشنيز رو تجربه نكرديد حتما اينبار اين جسارت رو به خرج بديد.
خيلي خوشمزه است.


رسپي از EmerilLagasse


براي استفاده بهتر از كارگاه آشپزسازي لطفا مبحث سوالات متداول را به صورت كامل مطالعه بفرماييد
Print Friendly and PDF