توپک های هویج و نارگیل


چند سال پیش که از برنامه تلویزیونی "حوریه المطبخ" این شیرینی "کرات بالجزر و جوز الهند" رو دیدم تحریک شدم که همون موقع درستش کنم.
دلیلش این بود که حوریه تعریف میکرد که این شیرینی رو از همسایه شون که یک خانم روسی بوده یاد گرفته و اون خانم تعریف کرده که وقتی این شیرینی رو جلوی مهمونهاش میذاره کسی نمیتونه حدس بزنه که توش هویج داره.
و بعد که خود حوریه این شیرینی رو چندین بار درست کرده بوده با همین عکس العمل از سوی دوستانش روبرو شده.
برام سوال بود که اولا آیا واقعا طعم هویج تا این حد نا محسوسه؟ و دوما اصلا این شیرینی خوشمزه هست؟چند سال پیش، یک شب ماه رمضون من یک عالمه از این شیرینی درست کردم و بردم خونه ننه برای مراسم بعد از افطار و حدود سی نفر از این شیرینی خوردند و دقیقا هیچ کس نتونست حدس بزنه که توش هویج داره.
هرگز ابروهای از تعجب بالا رفته دایی جعفرم رو فراموش نمیکنم وقتی اسم هویج رو از من شنید.
بگذریم... این شیرینی رو یاد بگیرید چیز خوبیه.هویج درشت 3 عدد
پودر نارگیل 500 گرم
پودر قند 500 گرم

رسپی رو به همین شکل که میبینید عینا نقل کردم ولی به نظرم میزان پودر قندش وحشتناک زیاده. که در ادامه توضیح خواهم داد.من تمام دستور رو برای عکاسی انجام ندادم بنابراین میزان هویجی که در تصویر میبینید ناچیزه.

رسپی میگه سه عدد هویج که به نظر من منظورش سه عدد هویج درشته. ولی چون هویجهای ریز خوشمزه تر هستند شما مثلا از نه یا ده تا هویج ریز هم میتونید استفاده کنید.
زیاد در مورد اندازه هویج وسواس به خرج ندید. در ادامه توضیح میدم.

هویجها رو به خوبی آبپز کنید تا کاملا نرم و له بشن.هویجها رو توی مخلوط کن یا بلندر ریخته و دستگاه رو روشن کنید تا به خوبی پوره بشه.
برای اطلاعات بیشتر در مورد بلندر به این پست مراجعه نمایید.مقداری پودر نارگیل و مقداری پودر قند رو روی پوره هویج ریخته و مجددا دستگاه رو روشن میکنیم.

این شیرینی ها با پودر نارگیل خانگی خیلی خوشمزه خواهند بود. من امتحان کردم.
برای تهیه پودر نارگیل در خانه به این پست مراجعه نمایید.پس اندک اندک به پوره هویج پودر نارگیل اضافه میکنیم و هم میزنیم.
تا جایی که خمیری بشه.
مقداری از خمیر رو در دست میگیریم و کف دست قلش میدیم. اگر راحت توپی شد و فرم گرفت یعنی دیگه میزان پودر نارگیل کفایت میکنه.


بچشید اگر به نظرتون شیرینیش کمه قاشق قاشق پودر قند اضافه کنید تا زمانی که شیرینیش برای ذائقه شما مناسب باشه.

مثلا من برای مادر آقای شوهر که بیماری قند دارند اصلا بدون پودر قند درستش کردم و دوست داشتند.روی شیرینی رو با مرواریدهای خوراکی یا ترافلهای رنگی یا میوه های شکری یا مغز پسته تزئین کنید.شیرینی رو در ظرف در بسته در یخچال نگهداری کنید بطوری که اصلا هوا ندیده و خشک نشه.
توپکها در اثر سرما سفت تر خواهند شد.
این شیرینی برای نوروز برای افرادی که دسترسی به فر ندارند مناسبه.
شیرینی رو در کاغذهای فانتزی مخصوص شکلات سرو کنید.


براي استفاده بهتر از كارگاه آشپزسازي لطفا مبحث سوالات متداول را به صورت كامل مطالعه بفرماييد
Print Friendly and PDF