قاشق بستنی زنی- آیسکریم اسکوپ

در آستانه نوروز واجب میدونم یه توضیحی در خصوص کاربرد قاشق بستنی زنی در تهیه بیسکویتها خدمتتون عرض کنم.

چون استفاده از این ابزار برای من تبدیل به یک عادت شده؛ شک ندارم که همه خوانندگان کارگاه آشپزسازی طی سالیان با این ابزار خو گرفتن ولی در هر حال واجب میدونم یک پست جداگانه بهش اختصاص بدم جهت ارجاع در آینده.قاشق بستنی زنی کاربردش فقط برای درست کردن اسکوپ های خوشگل بستنی نیست.


هر چند که کاربرد اصلیشه و داشتن یک دونه اش تو آشپزخونه هم به نظر من از واجباته.یکی از موارد کاربرد قاشق بستنی زنی برای من درست کردن کاپ کیکه. که تقریبا میشه گفت همواره از این شیوه استفاده میکنم.یعنی مایه کیک رو با کمک قاشق بستنی زنی توی لاینرها میریزم.و به این ترتیب همه کاپ کیکها در نهایت پس از پخت، یکسان خواهند بود.مورد بعدی لایه بندی کیک هاست.
یعنی ما میتونیم با استفاده از قاشق بستنی زنی به اندازه یکسان کرم رو بین طبقات یک کیک کرم دار تقسیم کنیم.
این جریان بعدا توی برش کیک خودش رو نشون میشه و همه لایه های کیک میزان یکسانی کرم خواهند داشت.و اما بیسکویت.
یعنی این ابزار ساده میتونه واسه بیسکویتها زندگی آدم رو زیر و رو کنه.
حالا نه زیر و رو ... ولی خیلی آسونتر میکنه.فقط در چشم بر هم زدنی یک عالمه بیسکویت رو توی سینی میچینیم.
سریع ترین شیوه تهیه بیسکویت به میزان زیاد.و اینجور هم نیست که نهایتا همه بیسکویتها حتی با طعمهای مختلف، ظاهری یکسان داشته باشن.
خیر.
مثلا میتونیم برای یک اندازه شدن بیسکویتها با کمک قاشق بستنی زنی بیسکویت رو قالب بزنیم. و بعد خمیر قالب زده شده رو توی دست قرار داده و توی انواع آجیلها یا مواد تزئینی بغلتونیم.یا اینکه برای بعضی از رسپی ها که خمیر بیسکویت مون چسبندگی کمی داره و از هم وا میره؛ به راحتی میشه خمیر رو توی قاشق بستنی زنی به کمک دست فشرده و پرس کرد و بعد به سادگی روی کاغذ قرار داد و پخت.به این ترتیب بیسکویت شکلش رو حفظ میکنه و بافتش هم بسیار ترد و پوکه و خوشمزه است.
و از همه مهمتر همه یک اندازه هستند.کاربرد این ابزار فقط برای شیرینی ها نیست.
باهاش میشه به سرعت بیسکوت ترش و شور یا نانهای کوچک هم درست کرد.و اون زبانه موجود در درون قاشق هم همیشه کمک میکنه که تمامی مواد از قاشق خارج بشن.
همینطور که عرض کردم کاربردش بسیار زیاده و فقط کافیه توی کابینت دم دستتون داشته باشیدش.
داشتن یک دونه اش سرمایه گذاری خوبی برای آشپزخونه شماست.ولی خب بعضی افراد هم مثل من یه جورایی اعتیادشون بالاست و تعداد قاشق های بستنی زنی شون از تعداد انگشتان دستاشون تجاوز میکنه!

من تعدادی قاشق بستنی زنی با سایز استاندارد دارم که اگر شما بخواید یک دونه اش رو داشته باشید قانونا باید همین سایز رو خریداری کنید.
ولی همینطور که در تصویر مشاهده میکنید من دو سایز دیگه اش رو هم دارم. حدودا قطر اینا 4 سانت و 5 سانت و 6 سانت هستش.
عموما همون سایز متوسطه که کاربردش بیشتره ولی من برای بیسکویتهای کوچیکتر از سایز کوچیکترش استفاده میکنم و برای کاپ کیکهایی که میخوام پر و گنبدی باشن از سایز بزرگش استفاده میکنم.
همینطور که عرض کردم توصیه ام به دوستان خریداری همون سایز متوسطشه.
اون دو تا سایز دیگه اش آنچنان هم در بازار به راحتی گیر نمیاد. واقعیتش اینه که من اینا رو سالها قبل دونه ای دو هزار تومن گرفتم یا شاید هم ارزونتر. الان که یه قاشق بستنی زنی با جنس خوب قیمتش سر به فلک زده.
به نظر منی که چندین جنس و نوعش رو دارم (پلاستیکی ، شیشه ای ، فلزی) همون فلزیش رو بخرید و نوع معمولی با قیمت معقول رو هم بخرید و واسه اکثر کارهاتون جواب میده. منهای بستنی هایی که توی فریزر مثل سنگ شدن. که خب اون هم اگر تحمل کنید و دقایقی خارج از فریزر بذارید نرم میشه و باعث شکسته شدن قاشقتون نخواهد شد.

انشالا با استفاده از این ابزار ساده بیسکویتهای یک اندازه و زیبایی برای نوروز امسالتون درست کنید.


براي استفاده بهتر از كارگاه آشپزسازي لطفا مبحث سوالات متداول را به صورت كامل مطالعه بفرماييد
Print Friendly and PDF