تارت رَزبِريتارت ها موجودات زيبا و چشمنوازي هستند كه ميتونند سخت و پيچيده و وقتگير يا ساده و سريع و راحت باشند.
تارتي كه داريد مشاهده ميكنيد يك تارت تابستانه است كه بينابينه يعني نه خيلي سخته نه خيلي آسون!من تا الان چند تارت تابستونه آموزش دادم كه همه موادشون براي شما قابل دسترس هستند. اين بار يك تارت ميبينيد كه با رزبري درست شده و تقريبا به سختي گير مياد. ميتونيد به جاش از توت فرنگي استفاده كنيد.

ولي رزبري اصلا چي هست؟
بنا به گفته ويكي‌پديا:
رَزبری Raspberry به میوه خوراکی چندین گونه گیاه در خانواده Rubus از گلسرخیان گفته می‌شود که معمولاً در زیرسرده Idaeobatus جای می‌گیرند. این نام همچنین به خود گیاه نیز گفته می‌شود. رزبری‌ها گیاهانی دیرپا با ساقهٔ چوبی هستند.
رزبری‌ها ارقامی تجاری هستند و در کشاورزی بعضی کشورها مانند روسیه، صربستان، ایالات متحده آمریکا، لهستان نقش دارند. از آنها برای تولید پوره، مربا، آب‌میوه، و خشکبار نیز استفاده می‌شود. برگ‌های این گیاهان نیز به شکل دم‌نوش استفاده می‌شود. تا این اواخر بیشتر رزبری‌ها میوه‌ای سرخ داشتند و دورگه‌هایی از Rubus idaeus و Rubus strigosus بودند. اکنون رزبری‌های ارغوانی و رزبری‌های طلایی یا سفید نیز در حال رایج شدن هستند.


من از قالبهاي تارتلت رنگي خوشگلم استفاده كردم كه چند سال پيش مرواريد جون واسه ام سوغاتي آورده بودند. شما ميتونيد همين تارت رو در سايزهاي مختلف درست كنيد. به صورت يك تارت بزرگ يا تارتلتهاي خيلي كوچيك و فانتزي. هيچ مشكلي پيش نمياد.


ابتدا مطابق دستور كراست تارت رو آماده ميكنيم.

ميپزيم و اجازه ميديم تا كراست كاملا سرد شه.براي فيلينگ تارت من از كرم پنير‌خامه‌اي استفاده كردم. براي تهيه اين كرم به اين پست مراجعه نماييد.
تارت رو با كرم پر ميكنيم.
متناسب با سايز و تعداد تارتها بايد كرم تهيه كنيد. پس از قبل بسنجيد.


روي تارت رو كاملا با رزبري ميپوشونيم.
ميتونيد بچينيدشون يا اينكه به صورت رندوم روي تارت پخششون كنيد.

همينطور كه عرض كردم اگر رزبري در دسترس نداريد ميتونيد از توت فرنگي هاي ريز و نقلي استفاده كنيد.


اگر مايل بوديد ميتونيد روي رزبري ها قدري پودر قند بپاشيد.

(و چقدر كار راحت تر خواهد بود وقتي حتي پودر قند و پودرقند پاش رو هم كادو بهتون داده باشند! اصلا مرواريد جون همه سوغاتيهاشون كاربرديه)


رزبري طعم ترش و شيريني داره. بعضي‌هاش رسيده و شيرين هستند و بعضي‌هاش هم ترش‌تر. پس ميزان پودر قندش دست خودتونه كه با ذائقه و سليقه تنظيمش كنيد.

كراست تارت كم شيرينه و كرم پنير خامه‌اي هم مزه شيرين و شوري داره و رزبري‌ها هم ترش و شيرين هستند. در كل تركيب طعمي جالبي ايجاد ميشه كه خوردنش لطف خاصي داره.


من خودم بارها در فروشگاههاي مختلفي در شهرهاي ايران رزبري ديدم پس ميدونم هست ولي خيلي كميابه و اصلا هم ارزون نيست.
همين كراست رو براي تارتهاي مختلف با فيلينگها و ميوه هاي مختلف ميتونيد استفاده كنيد.


براي استفاده بهتر از كارگاه آشپزسازي لطفا مبحث سوالات متداول را به صورت كامل مطالعه بفرماييد
Print Friendly and PDF