کیک شکلاتی لودر و بیل مکانیکی


فیلم جدیدی که ما امسال با مهدی داریم اینه که "همه کیک ها کیک تولد مهدی هستند و همه تولدها تولد مهدی". فرقی هم نمیکنه که تولد کی باشه مهدی با جیغ و داد بهت ثابت میکنه که : "نــــــــــــــــــــــــه! تولد مهدیه!!!"
خوبه ما بچه کوچیک تو خانواده نداریم و همه بدون استثناء برای مهدی تولدت مبارک میخونن!
تولد عموی مهدی نزدیک بود و مهدی از چندین روز قبلش به خوبی بهم ثابت کرده بود که : "تولد مهدیه".
کیک تولد پسرونه کلا فازش با فاز کیک تولد دخترونه فرق داره و من دارم خودم رو باهاش وفق میدم. اینو واسه این میگم که خودتون در جریانید من چقدر عاشق کیکهای دخترونه هستم. بگذریم... از زمانی که مهدی کیک تامس رو دید و درک کرد کیک تولد چیه و تولد گرفتن چه کیفی داره من با خودم عهد بستم که اگه قراره برای یکی از افراد خانواده کیک تولد درست کنم اون کیک باید به اندازه کافی بچه گونه و جذاب باشه. بزرگترهای خانواده ما با این موضوع هیچ مشکلی ندارند پس در واقع من کیک تولد اقوام رو برای بچه خودم درست میکنم!!!


میدونید که عشق اول مهدی قطاره و تا دلتون بخواد قطار داره و هر چی تو خونه ماست توش عکس تامس هم داره. ولی داستانی که تا هنوز فرصت نشده بود براتون تعریف کنم اینه که عشق دومش ماشین آلات ساختمانی هستند. با ماشینهای سواری و اسپرت هم اصلا حال نمیکنه. فقط و فقط ماشین آلات ساختمانی!
برای کیک تولد عمو آرش (بخوانید: کیک تولد مهدی!) تصمیم گرفتم که از دو تا از ماشین آلات ساختمانیش استفاده کنم. یعنی لودر کنترلی و بیل مکانیکی کنترلی. که هر دوی اونها رو بشه با کنترلش راه انداخت و از روی کیک خاکبرداری کرد.تولد عموی مهدی روز شنبه بود و تولد داییش روز یکشنبه. دو روز کاری برای یک کارمند اصلا دو "روز کیک تولدی" نمیتونند باشند. پس ایده درست کردن این مدل کیک برای من کاملا مناسب بود چون عملا چند دقیقه بیشتر وقت نمیگرفت و ظاهرش هم کاملا بچه پسند بود.کیکی که برای بیسش در نظر گرفتم میبایست دارای یک خصوصیت اصلی باشه. اون هم این بود که بافتش طوری باشه که مثل خاک پودر بشه. اکثر کیکها بافتشون ابریه و مثل تیکه های ابر هم خورد میشن. ولی این کیک دقیقا بافت پودری داره.
و میزان زیادی شکلات!من رسپی کیک رو دو برابر کردم و از یک قالب مربعی 26 سانتی استفاده کردم.مایه کیک بافتی "موس مانند" داره. یعنی دقیقا مثل یک موس شکلاتی میمونه.آدم باید جلوی خودش رو بگیره که مایه کیک رو خام نخوره! جدی میگم!سطح کیک باید با قاشق صاف بشه.


کیک رو در فر قرار میدیم.
کیک زمانی آماده است که کاردی که در مرکزش فرو میبریم کاملا تمیز بیرون بیاد.اجازه میدیم کیک کاملا سرد بشه.برای رویه کیک من از گنش شکلات هفتاد درصد استفاده کردم.
شیوه تهیه گنش رو قبلا توضیح دادم که میتونید در این پست پیدا کنید.
گنش رو آماده کرده و توی یخچال قرار میدیم و هر از گاهی هم همش میزنیم.برای خاک من از بیسکویت دیجستیو استفاده کردم.
بیسکویتها رو توی آسیاب یا بلندر یا غذاساز پودر میکنیم.
شما میتونید کیک رو روی سینی قرار بدید یا ظروف یکبار مصرف مخصوص سرو کیک با سایز بزرگ.
من یک تخته کار بزرگ دارم که از همون برای این کیک استفاده کردم.


کیک رو یک گوشه تخته قرار دادم و با دست قسمتی از کیک رو پودر کردم.
پودر کیک ها رو روی تخته کنار کیک ریختم.
گنش خاصیتش اینه که توی یخچال کم کم سفت میشه و میشه غلظتش رو تنظیم کرد. و اگر زیادی سفت شد کافیه کمی خارج از یخچال بمونه تا رقیق تر بشه.مقداری از گنش رو روی کیک میریزیم.
با قاشق روی سطح کیک پخشش میکنیم.
و بعد دیواره های کیک رو هم با اندکی گنش پوشش میدیم.
من برای این کیک از 200 گرم خامه و 200 گرم شکلات استفاده کردم. و البته همه اش مصرف نشد.همینطور که در تصویر مشاهده میکنید من اجازه ندادم بیسکویتها زیادی پودر بشن. اینطوری بافتش مثل خاک و شن و ماسه است. و به نظرم بیسکویت دیجستیو از بیسکویتهای دیگه مناسب تره ولی شما میتونید از بیسکویتهای دیگه هم استفاده کنید.
برای این کیک من از یک بسته بیسکویت استفاده کردم. و البته همه اش مصرف نشد.با دست روی گنش پودر بیسکویت میریزیم.
و همچنین روی دیواره های کیک هم بیسکویت میپاشیم.
بهتره که روی کیک یک لایه کلفت از پودر بیسکویت وجود داشته باشه که وقتی ماشین آلات ساختمانی روی کیک حرکت میکنند چرخشون با گنش تماس پیدا نکنه و شکلاتی نشه.
چرخ ماشین آلات ساختمانی رو از قبل با آب و صابون شسته و به خوبی خشک کنید.
حالا دیگه بیل مکانیکی شروع به خاک برداری میکنه.بیل کم کم به سمت پایین حرکت میکنه.به بستر زمین میرسه.و خاک برداری میکنه.حالا لودر.بیل مکانیکی عملیات خاک برداری رو از روی کیک انجام میده ولی لودر از پایین شروع به کار میکنه.دکمه های کنترل رو فشار میدیم و لودر رو جلو و عقب برده و عملیات خاک برداری رو آغاز میکنیم.لودر از پایین خاکهای کیک رو بر میداره و جابجا میکنه.من همزمان میتونستم با دو کنترل با یک دست لودر رو راه بندازم و با دست دیگه بیل مکانیکی. ولی اونوقت دوربین رو با کدوم دستم بگیرم؟ شرایط زندگیم واقعا سخت و پیچیده است!و در این لحظه ستاره فیلم وارد صحنه میشه...و سکان کشتی رو در دست میگیره.ببخشید منظورم لودر بود.درجه اشتیاق پسر بچه، میزان موفقیت مامانش رو نشون میده.
بله پروژه با موفقیت به بهره برداری رسید.شما که غریبه نیستید... واقعیتش اینه که خودم هم کلی از بازی با کیک لذت بردم. صد البته نه به اندازه مهدی. ولی سرگرم کننده بود.
با اون چند دقیقه زمانی که برای این کیک گذاشتم بچه ام  فوق العاده خوشحال شد و کیف کرد و عمو آرش هم از کیک (به قول خودش بسیار خوشمزه) کاملا راضی بود. یک تیر و دو نشان.
و مهدی هنوز یک کیک دیگه هم در راه داشت که فرداش باهاش بازی کنه.
گزارش مبسوط رو خواهید دید.

براي استفاده بهتر از كارگاه آشپزسازي لطفا مبحث سوالات متداول را به صورت كامل مطالعه بفرماييد
Print Friendly and PDF