تزئین تیرامیسو با الهام از عمارت گلشن بوشهر


به مناسبت 18 اسفند "روز بوشهر"، امروز شاهد یک کیک تیرامیسو تزئین شده بوسیله ژلهای رنگی خانگی، الهام گرفته از عمارت گلشن بوشهر هستید.کیکی که من با الهام از طرح پنجره های رنگی سنتی ایرانی خلق کردم رو شاهد بودید. تزئین این کیک الهام گرفته شده از پنجره های با شیشه های رنگی باغ دولت آباد یزد بود.
بعد چون علاقه خاصی به تیرامسیو دارم یک کیک تیرامیسو رو با الهام از پنجره های با شیشه های رنگی ارگ کریم خانی شیراز تزئین کردم.
و بعد از اون شاهد این کیک تیرامیسو تزئین شده با الهام از طرح پنجره های با شیشه های رنگی مسجد نصیر الملک شیراز بودید.
امروز کیکی که میبینید الهام گرفته شده از درهای با شیشه های رنگی عمارت گلشن بوشهره.

چند عکس براتون از این عمارت گرفتم که با توضیحاتش در زیر میتونید مشاهده بفرمایید.عمارت گلشن مربوط به دوره قاجار است و در بوشهر، خیابان ساحلی، محله بهبهانی واقع شده و این اثر در تاریخ ۳ اسفند ۱۳۷۷ باشمارهٔ ثبت ۲۲۱۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌استاین عمارت، بنایی تاریخی واقع در بخش مرکزی شهرستان بوشهر یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوبایران است


«عمارت گلشن» در منتهی الیه شمال شهر بوشهر، پشت اداره بندر در خیابان ساحلی واقع شده‌است. فاصله آن تا دریا فقط ۱۰ متر است. این عمارت تاریخی در یکی از محله‌های قدیمی بوشهر به نام محله بهبهانی قرار گرفته که اطراف آن ساختمان‌های بافت قدیم وجود دارد. واقع شدن این بنا در کنار ساحل باعث وزیدن نسیم دریا و جریان باد شمالی به داخل ساختمان می‌شود. قدمت این بنا به ۱۷۰ سال پیش می‌رسد، و مربوط به شخصی تاجر به نام آقای گلشن بوده و کاربری مسکونی – تجاری داشته، سپس توسط آقای مهربان خریداری شده‌است. عمارت متعلق به دورهٔ قاجاریه بوده و نوع معماری بیت میلانی است که در نوع خود منحصربه فرد است


ساختمان از سه طبقه تشکیل شده‌است. طبقه اول شامل آب انبار (برکه)، حمام، دست شویی، آشپزخانه و جای نگه داری خدمه و طبقات دوم و سوم جهت سکونت و پذیرایی و امور تجاری بوده‌است. عمارت گلشن از چهارطرف با پلکان حلزونی به پشت بام راه دارد. در طبقه سوم ضلع شمالی اتاقی ساخته نشده و این گوشه خالی است. این عمل به دلیل رساندن باد خنک شمال به داخل ساختمان بوده‌است


ساختمان دارای حیاط مرکزی و تمامی اتاق‌ها اطراف آن می‌باشند که همگی با درهای دو لنگه با هم اربتاط دارند. درب و پنجره‌ها از جنس چوب ساج و دریایی و پوشش سقف از چوب چندل (صندل) است. سیستم خنک کننده ساختمان وجود درهای متعدد است. بیش تر اتاق‌ها پنج دری هستند و بین آن‌ها راهرو وجود دارد. این بنا با مساحت ۱۲۳۰ متر، پهنای ۸۸۹ مترمربع و اعیان ۱۰۴۱ متر مربع در حال حاضر با کاربری اداری فرهنگی مورد استفاده می‌باشد و از سال ۱۳۶۵ تاکنون که توسط میراث فرهنگی خریداری شده و مرتب مورد تعمیر قرار می‌گیرد. البته شکل اولیه ساختمان حفظ شده و فقظ مصالح پوسیده تعویض و مرمت شده و نمای بیرونی آن سفید کاری شده‌است


قبلا در پستی که عکسهای خونه ننه رو دیدید شاهد این بودید که بوشهر دارای یک سبک معماری قدیمیه که مثل سایر نقاط ایران درها و پنجره ها، با شیشه های رنگی زیبا تزئین شده اند.
این بنا هم از جمله همین بناهاست.


در عکس بالایی شاهد طرحی که روی این کیک منتقل کردم هستید.البته من قرینه طرح نیم دایره رو هم اجرا کردم تا یک دایره کامل برای کیک دایره ای شکلم داشته باشم.در واقع طرح رو عینا منتقل نکردم و عملا از یک "در" برای اجرای یک کیک دایره ای شکل الهام گرفتم.دلیل اصلی ای که این طرح رو انتخاب کردم این بود که به دلیل کارمند بودن فقط مدت زمان محدودی رو میتونم در یک روز کاری وسط هفته به یک کیک اختصاص بدم.با اجرای خطوط صاف و کشیده و ساده با سرعت بسیار زیادی تونستم کیک رو تمام کنم.
و البته این مدل تزئین به دلیل داشتن رنگهای شفاف و زیبا همیشه چشمنوازه. این موضوع رو اکثر دوستان تایید میکنند و در عکسهای ارسالی در کامنتها هم شاهدشون هستیم.من به این شکل کیک تولد حبیبه - زن عموی مهدی – رو در دقایقی آماده کردم.
برای درست کردن تیرامیسو با کیک ژنواز شما نه به تبحر خاصی در قنادی نیاز دارید و نه مهارت آنچنانی برای تزئین دیواره کیک. پس تهیه این مدل کیکها برای جشنها و تولدها رو به شما توصیه میکنم.

کیکی زیبا با طرحی رنگارنگ و چشمنواز از یک عمارت قدیمی و با ارزش بوشهری.
بوشهر روزت مبارک!


براي استفاده بهتر از كارگاه آشپزسازي لطفا مبحث سوالات متداول را به صورت كامل مطالعه بفرماييد
Print Friendly and PDF