مرغ لیمویی در فر


این مرغ به خاطر شیوه پخت خاصش، یه عطر و طعم بسیار قوی لیمویی داره. خیلی قوی!
برای خودش تنوعی در طبخ مرغ به حساب میاد. یاد بگیریدش بد نیست.


ران مرغ دو عدد
روغن زیتون 5 ق غ
لیموی زرد درشت 3 عدد
سیر 3 حبه
نمک و فلفل قرمز
لوبیا سبز 15 تا 20 عدد
سیب زمینی متوسط 2 عدد


ابتدا با برس اون ظرفی که قراره مرغ رو توش بپزید ؛ چرب کنید.
جنس ظرف مهم نیست.
حتی میتونید از سینی فر استفاده کنید. چون ما قرار نیست از سس ایجاد شده در ته ظرف استفاده کنیم.مهم نیست که از لیموی سبز استفاده بشه یا لیموی زرد.
مهم اینه که لیموها رو بسیار نازک برش بزنیم.
حدودا یک و نیم تا دو لیمو برای کف ظرف نیاز هست.
بسته به سایز ظرف البته.
نکته دیگه اینکه: این لیمویی که زیر مرغ قرار داده میشه به مرور بر اثر حرارت ملایمی که فر ایجاد میکنه؛ عطر خودش رو به جسم مرغ میده. پس اگر زیاد با اسانس تند پوست لیمو میونه خوبی ندارید بهتره فقط چند برش برای زیر مرغ بذارید و کل ظرف رو پوشش ندید.
و باز اگر خیلی با اسانس تند پوست لیمو مشکل دارید توصیه میکنم تنها یکی دو برش زیر هر ران مرغ قرار بدید.فر رو روی 200 درجه سانتیگراد قرار میدیم.
من پوست یکی از لیموها رو به طور کامل رنده کردم.
یعنی بیش از یک قاشق غذاخوری" زِست" لیمو رو توی روغن زیتون فوق بکر ریختم.
منتها باز واجبه تاکید کنم. این میزان زِست لیمو ترش یه عطر و طعم بسیار تند و قوی به مرغ میده. لذا توصیه میکنم در صورتی که باهاش مشکل دارید میزانش رو کم کنید.

توضیح اضافی:
من برای مارکی تبلیغ نمیکنم. فقط چون از این نوع روغن زیتون فوق بکر خوشم میاد توی عکسها قرارش دادم. لازم دونستم بگم که یه وقت شبهه برای کسی بوجود نیاد.آب اون لیمویی که پوستش رو رنده کرده بودم رو کاملا گرفتم و به روغن و زست اضافه کردم.
بازم واجبه تاکید کنم: من هدفم اینه که این غذا فریاد بزنه "لیمویی" وگرنه شما ممکنه ذائقه تون این همه لیمو رو تحمل نکنه.
تا الان براتون حتما روشن شده که من ذائقه انعطاف پذیری دارم و همه چی رو میپسندم. منتها چون می پذیرم ذائقه ها متفاوتند دارم اینقدر تاکید میکنم
 سیر رو هم خیلی ریز رنده زده یا خورد کرده و اضافه میکنیم.
باز ممکنه شما نیاز ببینید که میزان سیر رو هم کم کنید. اینا رو دارم تاکید میکنم که بعدا شاکی نشید که چرا اینقدر طعمش قویه! وگرنه من خودم از چهار حبه سیر استفاده میکنم!خب حالا به مخلوط روغن و آبلیمو به میزان نیاز نمک و فلفل اضافه میکنیم و هم میزنیم و لوبیا سبزها رو توش میغلتونیم.لوبیاها رو دور تا دور ظرف میچینیم.حالا نوبت مرغه.
اولا که نیاز نیست حتما از ران مرغ استفاده بشه شما میتونید از سینه مرغ هم استفاده کنید.
دوما نیازی نیست پوست داشته باشه میتونید پوستش رو بکنید.
منتها به نظر من اگر با پوست پخته بشه و بعد موقع سرو پوستش کنده بشه بهتره چون اون تکه های سیر و زست لیموی روی پوست ممکنه در اثر پخت در فر بسوزند و طعم مرغ رو تلخ کنه. اینطوری خیالمون راحته که حتی اگر هم حرارت باعث سوختن سیر و زست شد باز به مرغ آسیبی نمیرسه.


زیر و روی مرغ رو با مخلوط روغن و آبلیمو پوشش میدیم و یک عالمه از زست و سیر رو هم روی پوست مرغ قرار میدیم. (همینطور که عرض کردم قراره بعدا پوستش جدا شه برای همین اینکار رو میکنم. در غیر اینصورت بهتره روی سطح مرغ تکه های سیر و زست وجود نداشته باشه.)سیب زمینی ها رو هم برش زده و در مخلوط روغن میغلتونیم و دور تا دور رانها میچینیم.

ظرف رو به مدت 50 دقیقه درون فر قرار میدیم.
این زمان حدودیه و بسته به شرایط فر و جنس ظرف و ارتفاع دیواره اش و سایز مرغ ممکنه کمتر یا بیشتر بشه.
اگر از سینه مرغ استفاده میکنید زمان پخت کمتر خواهد بود.
بعد از 40 دقیقه دیگه هر 5 دقیقه یکبار مرغ رو با یک چاقو چک کنید که مطمئن بشید درست پخته.

برای من همیشه همین 50 دقیقه جواب میده. ولی باز هم همون قانون هر 5 دقیقه چک کردن رو هر بار انجام میدم. آدم نباید هیچوقت تا این حد به خودش اطمینان داشته باشه. یه آشپز خوب همیشه حواسش به غذاش هست و به امان خدا رهاش نمیکنه!
مشاهده میفرمایید که گوشت مرغ کاملا پخته. و از تصویر مشخصه که زیادی و بیش از حد هم نپخته چون کاملا نرم و آبداره. به طوری که توی دهن آب میشه. نرم و خوشمزه و ترش و لیمویی.

تلاش کنید هیچوقت مرغ رو زیادی نپزید چون آبش رو از دست میده و خشک میشه و خوردنش اون لطف رو دیگه نداره.

لوبیا و سیب زمینی ها هم کاملا پختن. یعنی همینطور که میبینید برشهای سیب زمینی پوششی برشته و مرکزی نرم دارند.

این غذا یه طعم و عطر بسیار تند لیمویی داره و همینطور که هدف داشتیم کل غذا از دور فریاد میزنه: لیموووووووووو

شیوه طبخ غذاها با پوست لیمو یک شیوه رایج در دنیاست. ولی چون از کامنتها طی سالیان متوجه شدم که خیلی ها با عطر و طعم تند و تلخ لیمو مشکل دارند چندین بار گوشزد کردم که میزانش رو کم کنید. دیگه عواقبش با خودتون!آپدیت:
چون یه مورد چند بار در کامنتها تکرار شد صلاح دونستم اینجا مطرح کنم. برخی از لیموها پوست تلخی دارند و همین باعث میشه که طعم غذا کاملا تلخ بشه. نه اون تلخی ای که از عطر تند لیموه بلکه تلخی غیر قابل تحمل. برای جلوگیری از این مورد شما یک برش از لیمو رو گاز بزنید و اگر احساس کردید تلخی پوستش براتون غیر قابل تحمله یعنی با این لیمو نمیتونید آشپزی کنید. وگرنه خیلی از لیموها هستند که پوستشون نازکه و ایجاد تلخی در غذاها نمیکنند. این سبک تهیه غذاها با پوست لیمو یک سبک رایج آشپزیه و غلط نیست. فقط باید از لیموی مخصوص اینکار استفاده بشه. موفق باشید.
براي استفاده بهتر از كارگاه آشپزسازي لطفا مبحث سوالات متداول را به صورت كامل مطالعه بفرماييد 
Print Friendly and PDF