بستنی لیمویی

1


بستنی لیمویی با بافتی خامه ای و لطیف و تهیه شده از آب لیموی تازه چیزی نیست که آدم همیشه در دسترسش باشه. همینطور که میدونید بستنی لیمویی های صنعتی و تجاری با اسید و اسانس درست میشن و توشون آب لیموی واقعی وجود نداره.

درست کردن بستنی خامه ای کلاسیک تهیه شده از زرده تخم مرغ یه مقداری دنگ و فنگ داره و طرز تهیه اش رو سالها پیش آموزش دادم و میدونید ظرافت خاص خودش رو داره. بستنی ای که امروز شاهدش هستید ورژن ساده تری هست که با تخم مرغ کامل درست میشه و به مراتب تهیه اش آسونتره. و نتیجه خوبی هم ازش میگیرید و بستنی با کیفیت و خوشمزه ای بهتون تحویل میده. ولی خب البته باید با دقت نکات رو رعایت کنید که نبره. آخه میدونید که آبلیمو با لبنیات سازگاری خوبی نداره!
2

آب لیموی تازه نصف لیوان

شکر یک لیوان

تخم مرغ 3 عدد

شیر 1 لیوان

خامه 400 گرم


رنده پوست لیمو  یا اسانس لیمو


IMG-8173

تخم مرغ و شکر رو درون دیگ ریخته و با همزن یا ویسک هم میزنیم. سپس آب لیموی تازه رو اضافه کرده و به خوبی هم میزنیم.
آب لیمو باید کاملا سرد باشه.
حالا شیر رو کم کم اضافه کرده و مرتب هم میزنیم.
شیر هم باید کاملا سرد باشه.

سرد بودن آب لیمو و شیر باعث میشه که مایه بستنی نبره.


IMG-8176

دیگ رو روی حرارت کم اجاق قرار داده و مرتب با وسک هم میزنیم تا زمانی که به جوش بیاد. چون حرارت بسیار کم هست شما فقط در حاشیه دیواره دیگ شاهد یه قل کوچولو خواهید بود. پنج دقیقه دیگه هم همش میزنیم و از روی حرارت برش میداریم. دقت کنید که در تمام مدت باید با ویسک هم بزنید و حرارت هم بسیار کم باشه وگرنه مایه بستنی میبیره.
IMG-8179

مایه رو از صافی رد میکنیم.IMG-8181

به این ترتیب مایع یکدست و روانی خواهید داشت. موادی که روی صافی باقی میمونه رو دور میریزیم.IMG-8185

حالا اجازه میدیم مایه لیمویی سرد بشه.

روی سطحش یک لایه سلفون کشیده و ظرف رو به مدت سه ساعت و یا شب تا صبح درون یخچال قرار میدیم.IMG-8304

بعد از اینکه مایه لیمویی به خوبی سرد شد، ظرف رو از یخچال خارج میکنیم.

خامه رو درون ظرف بزرگی میریزیم و با ویسک هم میزنیم.IMG-8307

مایه لیمویی درون یخچال سرد شده و کاملا غلیظ میشه. مایه لیمویی رو درون ظرف خامه میریزیم.IMG-8325

حالا با ویسک همش میزنیم تا کاملا مخلوط شه. 

به دلخواه میتونید از اسانس لیمو درون بستنی لیمویی استفاده کنید. ولی اختیاری هست.

همچنین میتونید از ابتدای کار به میزان دلخواه رنده پوست لیمو رو با آبلیمو مخلوط کرده و مایه بستنی رو باهاش درست کنید.
من گزینه دوم رو ترجیح میدم. ولی بچه ها بستنی لیمویی رو بدون رنده پوست لیمو و کاملا سفید رنگ دوست دارند واسه همین فداکاری میکنم!
IMG-8326

همینطور که مشاهده میکنید ما یک کرم خامه ای غلیظ سفید رنگ داریم که آماده فریز شدن هست.

مایه بستنی رو درون ظرفی که تحمل فریز شدن رو داشته باشه ریخته و درون فریزر قرار میدیم.

هر بیست دقیقه یکبار ظرف رو از فریزر خارج کرده و بستنی رو هم میزنیم تا زمانی که بستنی کاملا فرم بگیره و آماده سرو بشه.IMG-8336

اگر در خانه دستگاه بستنی ساز دارید، بستنی رو درون دستگاه ریخته و مطابق کاتالوگ دستگاه، بستنی رو درست کنید. سپس بستنی رو درون ظرفی ریخته و به مدت سه ساعت درون فریزر قرار بدید تا کاملا سفت و قابل اسکوپ کردن بشه.
میدونید که من استند میکسرم رو حدودا هشت سال پیش خریدم و همینطور که میبینید اتچمنت بستنی ساز هم داره. پس من بستنی رو با دستگاه درست میکنم. استفاده از دستگاه باعث میشه بستنی سریعتر آماده شه و دردسر کمتری داره و کیفیت بسیار بالا. اما به عنوان فردی که بستنی زیادی تو زندگیش درست کرده باید خدمتتون عرض کنم که بدون دستگاه هم میشه بستنی رو درست کرد. اگر از بافت بستنی تون راضی نیستید کمک خیلی زیادی میشه اگر بستنی رو درون غذاساز ریخته و چند پالس بزنید تا بستنی بافت ریز و لطیفی پیدا کنه. بعد مجددا فریزش کنید. اینقدر اینکار رو تکرار کنید تا بستنی فرم بگیره. مدت زمانش بستگی به شرایط فریزر شما داره.IMG-8338

اگر نکات رو رعایت کنید میتونید در خانه به راحتی بستنی لیمویی بسیار با کیفیتی درست کنید. این بستنی ترشی و شیرینی مناسبی داره و اگر عاشق لیمو هستید، از خوردنش لذت فراوانی خواهید برد.
راستی میتونید این بستنی رو به شکل بستنی چوبی هم درست کنید. بافتش سنگینتر خواهد بود اما بسیار خوشمزه است. مخصوص عشاق لیمو.Print Friendly and PDF