کیک تِرِس لِچِس


تولد آقای شوهر بود و میخواستم به هر ترتیبی شده واسش کیک تولد درست کنم. باید چیزی میبود که ساده باشه و زیاد وقتم رو نگیره ولی طعمش فدای کمبود وقت نشه. اولین چیزی که به ذهنم رسید ترس لچس کیک بود. ترس لچس یعنی سه شیر. بقیه اش رو هم دیگه حدس بزنید. سه شیر؟ لبنیات؟ تنها در خانه؟ ایول

کیک تِرِس لِچِس Tres leches cake یه کیک اسپانیاییه با بیس کیک اسفنجی یا یه کیک کره ای؛ که با سه مدل شیر سیراب میشه. شیر عسلی، شیر تبخیر شده، خامه یا شیر کامل. این کیک با وجود داشتن شربتی از شیر ،اصلا خمیری نمیشه و دلیلش هم وجود حفره هاییه که توی کیک وجود داره.

برای کیک:
شکر 1 لیوان
کره 113 گرم
تخم مرغ 5 عدد
وانیل 1 ق چ
آرد یک و نیم لیوان
بیکینگ پودر 1 ق چ
نمک یک هشتم ق چ
برای گلیز:
شیر عسلی 400 میلی لیتر
شیر تبخیر شده 320 میلی لیتر
شیر دو سوم لیوان
خامه 100 میلی لیتر
برای تاپینگ:
خامه 200 میلی لیتر
شکر یک چهارم لیوان
میوه برای تزئین


فر رو روی درجه 350 فارنهایت 180 سانتیگراد قرار میدیم
آرد رو توی ظرفی میریزیم و بیکینگ پودر رو اضافه میکنیمنمک رو اضافه میکنیمخوب ویسک میکنیم و یا الک میکنیمباید از قبل کره رو بیرون بذاریم تا به دمای اتاق برسه و نرم بشهمن با کاور کره ظرفم رو چرب کردم. اینطوری دیگه روغن اضافی هم توی ظرف نداریم در نتیجه آرد اضافی هم نخواهیم داشت و در نهایت به کف کیکمون خمیر آرد نمیچسبه
(ظرف من 25 در 35 سانتیمتره)حالا توی ظرف آرد ریختم و آرد رو در کل سطحش پخش کردم و بعد برای اطمینان با برس آرد اضافی رو گرفتم
(این جور ریزه کاری ها باعث میشه که همیشه کیفیت کیکهامون بهتر باشه)کره رو خوب هم میزنیم تا لطیف شهشکر و وانیل رو اضافه میکنیم (من از یک چهارم ق چ وانیل شکری استفاده کردم)شکر که حل شد دونه دونه تخم مرغها رو اضافه میکنیم و هر بار خوب هم میزنیم تا کاملا مخلوط شهتا اینجا کرم لطیفی بدست آوردیم و تخم مرغها هم خوب زده شدن که در نهایت کیکمون خوب پف کنهحالا آرد رو در سه قسمت به مخلوط اضافه میکنیم
و هر بار در حدی هم میزنیم که آرد مخلوط شهباز هم مشاهده میکنید که مخلوط لطیفی بدست اومدهحالا توی قالب میریزیمو سطح کار رو صاف میکنیممشاهده میکنید که ارتفاع ناچیزی داره و میزان مایه کیک خیلی کمه. نگران نباشید این کیک خیلی خوب پف میکنه (البته فر خوبی میخواد)
حالا توی فر قرار میدیم برای مدت 20 تا 25 دقیقه. بعد از 20 دقیقه چک کنید اگه تستر تمیز بیرون اومد کیک رو از فر خارج کنید (فکر میکنم قبلا گفته باشم که واسه کیکها هرگز اجازه نداریم در فر رو قبل از 20 دقیقه باز کنیم. این قانون کیک پزی رو همیشه رعایت کنید)تو این فاصله گلیز رو آماده میکنیم
درسته که کیک باید از سه نوع شیر درست شه اما من چهار تا استفاده کردم. در واقع با ترکیب نسبی شیر و خامه در اینجا هف اند هف ساختم . پس عملا سه نوع شیر داریم!توی یه پارچ یا پیچر دو تا قوطی "اوپریتد میلک" رو خالی میکنیم. (من توی یه کتاب تربیت نوزاد دیدم اوپریتد میلک رو شیر تبخیر شده ترجمه کرده. منم دیگه از این به بعد میگم شیر تبخیر شده. و اگه نمیدونید چیه... قبلا در موردش توضیح دادم. از سرچ باکس استفاده کنید)


حالا یه قوطی شیر عسلی

و نصف پاکت خامهو شیربه نظر زیاد میاد نه؟! ولی اصلا زیاد نیست. یعنی در نهایت کیک رو در حد مطلوبی مرطوب خواهد کرد!

و حالا هم میزنیم تا مخلوط شه. (من از ویسک برقی استفاده کردم چون مخلوط کنم هم به ملکوت اعلا پیوسته! عجب روزگاری شده... دیگه به مولینکس هم نمیشه اعتماد کرد. البته موتورش سالمه؛ واشرش هرز رفته، که یعنی الفاتحه!)
 (این عکس در حال حرکت همزن گرفته شده. داینامیکه!)


خب... کیکمون هم آماده است. میبینید که تقریبا سه چهار برابر پف کرده و کاملا هم بافتش اسفنجیه. (البته اسفنجی بودنش رو بعدا توی برش خواهید دید نه الان)حالا نیم ساعت صبر میکنیم تا کیک سرد شهبا چنگال کیک رو آبکش میکنیم. اما تا ته فشار ندید تقریبا چنگال به سه چهارم کیک برسه کافیه
حالا بسته به دمای آشپزخونه باید صبر کنید تا کیک کاملا سرد شه

 
و حالا قسمت هیجان انگیزش شروع میشه... گلیز رو روی کیک میریزیم
بعد یه کم زیادی هیجانزده میشیم... اما سعی میکنیم به اعصابمون مسلط شیم و آهسته آهسته کیک رو از شربت شیری سیراب کنیممن ده پونزده تا عکس از این مرحله گرفته بودم ولی جلوی خودم رو گرفتم و فقط چهار تاش رو آپلود کردم.
یه جورایی احساس میکنم وقتی از همه مراحل و جزئیات تصویری داشته باشید مثل این میمونه کنار من تو آشپزخونه ایستادید و داریم با هم کار میکنیم. اما چون میدونم خیلی ها اینترنتشون مثل خودم هندلیه، سعی میکنم جلوی خودم رو بگیرم و زیاد عکس نذارم و حجم عکسها رو هم تا سی چهل کیلو بایت پایین میارم که زیاد اذیت نشید.
خوب حالا که تو آشپزخونه با همیم بذار به گلیزینگمون ادامه بدیم...ته پارچ رو در میاریم .... و بعد یه آه میکشیم که چرا تموم شد!ایشالا کیک بعدی!حالا روی کیک رو با سلفون میپوشونیم و بوس و لالا!
به شدت پیشنهاد میکنم که کیک شب تا صبح توی یخچال استراحت کنه. پس بهتره شب قبل درستش کنید تا فرداش کیک آماده باشه.  ولی اگه نمیتونید جلوی خودتون رو بگیرید... صبح زود درستش کنید و یه هشت ساعتی بذاریدش توی یخچال بمونه تا کمی جا بیافتهمطابق دستور خامه فرم گرفته رو آماده میکنیم. و یا اینکه از یه جایی یه خامه فرم گرفته پیدا میکنیم!
لازمه یه تجربه ای رو باهاتون در میون بذارم: اون شیوه فرم دادن به خامه یه شیوه ایه که با خامه پاکت صورتی موجود در بازار صد درصد جواب میده. فقط... یه موردی که بهش برخوردم اینه که خامه مارک میهن جنسش فرق میکنه! من این موضوع رو برای این لحظه دارم میگم چون امکان داره فردا پس فردا باز کیفیتش عوض شه! ببینید دوستان... شما معمولا وقتی میخواید خامه رو از پاکت خارج کنید کافیه سرش رو با قیچی ببرید و یه تکون بهش بدید و خامه قالبی به شکل مکعب مستطیل میافته توی ظرف (همینطور که توی اون پست نشون داده بودم). اگه این اتفاق افتاد که نشون میده جنس خامه مناسبه و صد درصد خوب فرم میگیره. اما با خامه مارک میهن من تجربه کردم که خامه قالبی بیرون نمیاد و مثل خامه زده شده است و باید با قاشق خالیش کنی. و بعد هم وقتی توی فریزر میذاریمش به جای اینکه تگری بشه بافتش مثل بستنی میشه و هرچی هم که توی فریزر بمونه بازم تگری نخواهد شد. در نتیجه بعدا هم هرچی پدر همزنتون رو دربیارید بی فایده خواهد بود و فرم نمیگیره! ولی خب در عوض این نوع خامه واسه درست کردن دسرهایی مثل پاناکتا و یا بستنیها خیلی خوبه. من همیشه از کاله و پگاه برای این شیوه فرم دادن به خامه استفاده میکنم و جواب میده. البته خب هیچ مارکی کیفیت خامه اش استاندارد نیست. اون تگری شدنه رو همیشه مرجع قرار بدید.
این تجربه ای بود که گفتم بدونیدش بد نیست.خامه رو روی کیک خالی میکنیمو نامنظم پخشش میکنیم که کمی پستی بلندی داشته باشهو اما شیوه تزئینی که من به کار بردم...
من از قوطی شیر تبخیر شده استفاده کردم. سر و ته قوطی رو با قوطی بازکن بریدم و به شکل یه حلقه در اومد. توی کیک فرو بردمش و بلندش کردم و کشیدمش بیرون. به راحتی قالبی بیرون میادکافیه با دست بزنید زیرش و از قالب خارجش کنیداِ...ووالا!
کیکهای گرد شیک کوچولوحالا واسه تزئینش من از ماراسکینو چریز استفاده کردم. ولی اگه تو خونه هلو داشتم از هلو یا کیوی هم استفاده میکردم. خوشگل میشنچری ها رو روی کیکها میچینیم و کیک تولدمون آمادست! تولدش مبارک!
حالا بقیه اش دیگه آشغال کیکه... که تا کسی نیست همه رو میخوریم!فرض میکنیم شما بی حوصله هستید و حال ندارید ژیگولیش کنید... اشکالی نداره... کافیه با کارد بزرگی به شکل مربع برشش بزنید


و یه چری هم روش... بسیار ولع انگیز!کیکی مرطوب و اسفنجی و لطیف... با کمی خامه روش... بهشت که میگن، همینه!
مخصوصا اینکه مجاز باشی یه دونه 25 در 35 سانتیش رو هاپولی کنی!
بی تعارف میگم که ... همین امشب دست به کار شید. فردا با لذت فراوان بخوریدش. به کالریش فکر نکنید ... به این فکر کنید که لبنیات واسه بدن مفیده!!!


آپدیت: فراموش کرده بودم بگم که اگه همه رو یکجا نخوردید؛ حتما کاورش کنید که رطوبتش رو از دست نده. ولی در هر حال چند روزی بیشتر نمونه بهتره چون وقتی خشک میشه اون طعم عالیش رو از دست میده


متوجه تغییر در کیفیت عکسها شدید؟! یه کم سایزش رو بالا بردم اما سعی کردم حجمشون بالا نره که صفحه سنگین نشه. اینطوری از عکسها بیشتر میشه لذت برد.
علاوه بر اینکه یه دوربین "یه کمی بهتر" گرفتیم. هدیه من و آقای شوهر به مناسبت تولد به دو تا بچه مون "حاج آقا مهدی" و "حاج خانم وبلاگ"!

از کیکتون لذت وافر ببرید!
یا حق!برگرفته از Alton Brown

Print Friendly and PDF