پنير چدار


پنير چدار Cheddar cheese يك پنير نسبتا سفت با رنگي شيري بعضا مايل به زرد است. و گاها به صورت صنعتي به آن رنگ زرد افزوده ميشه.
اولين بار اين پنير در روستاي چدار انگلستان تهيه شد. و اكنون در سراسر دنيا انواع مشابه آن توليد ميشود.

پنير چدار دست كم از قرن 12 تا كنون داره در دنيا توليد میشه و به مصرف ميرسه.شيوه توليد پنير چدار به اين شكل هستش كه ابتدا با افزودن "رنه" به شير "كرد" رو از "وي" جدا ميكنند.( "رنه" همون قرص پنيره. "كرد" همون ماده بريده اي هست كه از شير گرفته ميشه. "وي" همون آبيه كه از پنير باقي ميمونه)
سپس بهش حرارت ميدن و بعد از ورز دادن با دست و افزودن نمك به شكل مكعب برش زده و دورن تنظيف قرار ميدند. بعد از اينكه آب پنير كشيده شد بايد زير و رو بشه. بعضي از انواع چدار رو ممكنه تا 15 ماه هم در دماي خاصي نگه دارند تا برسه. اينه كه اين دماي ثابت خيلي در تهيه پنير موثره.بسته به اين كه چقدر از عمر پنير (در هنگام فراوري) گذشته باشه پنير چدار به چند نوع در بازار موجوده

مايلد Mild Cheddar كه اين پنير حداقل سه ماه عمر داشته.
ميديوم Medium Cheddar كه عمرش بين چهار تا نه ماه هستش.
شارپ يا كهنه يا خيلي قديمي Sharp, old and extra-old Cheddar كه ميتونه بين نه ماه تا ده سال عمر داشته باشه.پنير جوان و تازه بافتي نرم و طعمي ملايم داره و هرچي پيرتر ميشه سفت تر و تند تر ميشه يعني پنير كهنه معمولا بافتي بسيار سفت داره و اگر با دست بهش فشار وارد كني تيكه و خورد ميشه.
از پنير چدار به صورت پروسس شده و يا ساده در تهيه غذاهاي مختلف استفاده ميشه. مدلهاي مختلفيش رو قبلا مشاهده فرموديد و در آينده نيز خواهيد ديد.
پنير چدار با ماركهاي خارجي و ايراني در بازار قابل تهيه است.


براي استفاده بهتر از كارگاه آشپزسازي لطفا مبحث سوالات متداول را به صورت كامل مطالعه بفرماييد
Print Friendly and PDF