سالاد یونانی

greek salad (1).jpg

سالاد یونانی یکی از سالاد های بسیار معروف دنیاست که در ایران هم بسیار رایجه و در اکثر رستورانها میتونید توی منو پیداش کنید.
سالاد یونانی یا Greek salad  یا   Horiatiki salad یک سالاد تابستانیست که تشکیل شده از گوجه فرنگی و خیار و پیاز که معمولا روی سالاد قطعات پنیر فتا و زیتون کالاماتا ریخته شده و با نمک و اورگانو و روغن زیتون تکمیل میشه. در ورژنهای مختلف این سالاد، مواد دیگه ای هم از قبیل فلفل دلمه ای سبز و کیپر بهش افزوده میشه

امروز ورژن من از این سالاد رو شاهد خواهید بود.


گوجه فرنگی 200 گرم

خیار کوچک 2 عدد

پنیر فتا خرد شده 1 لیوان

زیتون 1 لیوان

ارگانو یا آویشن 1 ق چ

روغن زیتون 4 ق غ

فلفل سیاه


greek salad (2).jpg

گوجه فرنگی رو خورد میکنیم. مهم نیست از چه گوجه ای استفاده میکنیم.

خیار رو هم خورد میکنیم. می تونید مثل من خیار رو از طول برش زده و با قاشق دانه هاش رو خارج کرده و بعد برش بزنید.


greek salad (3).jpg

حالا زیتون ها رو توی ظرف میریزیم. ممکنه فکر کنید این میزان زیتون برای سالاد زیاده. ولی خب مشخصه اصلی سالاد یونانی زیتونه و از اون مهم تر بچه های من عادت زشتشون اینه که زیتون ها رو با انگشت از توی سالادها جمع کنند. پس من زیتون ها رو درسته و به میزان زیاد توی سالادها میریزم.

زیتون کالاماتا زیتونی نیست که به راحتی در ایران در دسترس باشه. البته اینجا که من زندگی میکنم کنسروش هست ولی گرونه. پس از هر نوع زیتونی که دوست دارید استفاده کنید.


greek salad (4).jpg

پنیر فتا رو با چاقو یا با دست به قطعات کوچک تقسیم کرده و روی سالاد بریزید.

پنیر فتا در ایران به وفور یافت میشه. ولی اگر نمیدونید چیه میتونید از همین پنیرهای سفید محلی استفاده کنید.

باز ممکنه فکر کنید این میزان پنیر برای سالاد زیاده. ولی مجددا باید همون دلیل قبلی رو تکرار کنم. متاسفانه این عادت ناشایست در مورد سالاد واسه اینا شکل گرفته و مامانشون هم بهشون هیچی نمیگه! حتی یکبار! عجب مامانهایی پیدا میشن ها! والا!

مورد بعدی فلفل سیاه و اُرگانو هست. امروزه دیگه اُرگانو رو هم میتونید به صورت بسته بندی شده در سوپر مارکت ها پیدا کنید. ولی اگر در دسترس نبود از مقدار کمی آویشن استفاده کنید یا کلا حذفش کنید.


greek salad (5).jpg

یونانی ها خودشون تاکید زیادی روی مصرف روغن زیتون خالص با کیفیت بالا دارند. پس از بهترین روغن زیتونی که در دسترس دارید برای سالاد یونانی تون استفاده کنید.

دیگه تمامه و آماده خوردن. من توش نمک نمیریزم چون پنیر و زیتون به اندازه کافی شور هستند. پیاز و فلفل دلمه ای رو هم هر از گاهی برای تنوع به سالاد اضافه میکنم که در اینجا شاهدش نیستید. و همچنین کیپر یا لگجی یا گلک. که باز با وجود اینکه همیشه توی یخچال ما وجود داره، از اضافه کردنش به سالاد اجتناب کردم. ولی همینطور که عنوان کردم یکی از مواد این سالاد در برخی از ورژن هاش هست پس میتونید اضافه کنید.

به همین سادگی و باب طبع بچه هایی که سالاد دوست دارند.

و داشت یادم میرفت ... همینطور بزرگترهاشون!

براي استفاده بهتر از كارگاه آشپزسازي لطفا مبحث سوالات متداول را به صورت كامل مطالعه بفرماييد
Print Friendly and PDF